Komentarz do wyników badania – okiem eksperta.
Michał Śmiałowski, psycholog, psychoterapeuta, trener biznesu.
Mental Health Helpline & Mental Health Center

Zdrowie psychiczne a branża IT

Temat zdrowia psychicznego wchodzi do biznesu. Powyższe zdanie staje się faktem nie poprzez modne slogany, ale poprzez rzeczywistość z jaką mierzą się firmy. Zarówno krajowe dane jak i ogólnoświatowe pokazują, że rośnie liczba diagnoz związanych z depresją i innymi formami zaburzeń i chorób w obszarze zdrowia psychicznego. Rosnący stres, kryzysy o charakterze globalnym i rosnąca świadomość w tym obszarze powodują, że menedżerowie firm coraz częściej mierzą się z sytuacjami kryzysów psychicznych swoich pracowników. Firmy coraz częściej dostrzegają lukę kompetencyjną liderów w postaci reagowania i wspierania pracowników w kryzysie.

Wsparcie dla liderów

Wyniki pokazują że ze wszystkich tematów menedżerowie najbardziej potrzebują wiedzy o tym jak działać w takich sytuacjach.

68% zapytanych menedżerów uważa posiadanie jasnych procedur postępowania w sytuacji kryzysu pracownika. 60% ankietowanych uważa, że obszar samopoczucia pracowników powinien być systematycznie sprawdzany w firmach. Dokładnie taka sama liczba osób wskazuje potrzebę tworzenia programów podnoszących świadomość w tym obszarze wśród pracowników. To z czym się spotykamy pracując z menedżerami pokazuje jasno, że im dłużej ktoś pracuje z ludźmi tym częściej spotyka się z trudnymi sytuacjami pracowników i współpracowników. Jednocześnie nadal stosunkowo trudno jest zdobywać kompetencje w tym obszarze i często jest to działanie „na czuja”, co w tym przypadku rzadko bywa skuteczne.

Potrzeby badania samopoczucia i podnoszenia świadomości w dużym stopniu mogą wskazywać na to, że liderzy potrzebują wiedzieć co się dzieje z pracownikami, w jakim stopniu mogą na nich liczyć i kiedy powinni interweniować, co może wynikać z tego, że pracownicy stosunkowo późno zgłaszają swoje trudności lub nie zgłaszają ich wcale.

Często menedżerowie, którzy mają w swoim doświadczeniu różne trudne sytuacje związane z kryzysami pracowników zaczynają dostrzegać też własne ograniczenia w tych sytuacjach. Wielu menedżerów ma problem z postawieniem granic co przekłada się na ponoszenie różnego rodzaju kosztów, z jednej strony boją się przekroczyć granice pracownika z drugiej strony przekraczają własne biorąc na siebie tematy do których nie są przygotowani. W naszym badaniu ten wątek jest reprezentowany przez 48% odpowiedzi wskazujących na potrzebę posiadania przez liderów możliwości skorzystania z profesjonalnego wsparcia interwencyjnego w sytuacjach kryzysów psychicznych pracowników. Innymi słowy potrzebują wsparcia zewnętrznego specjalisty który pomoże im przejść przez trudną sytuację, pomoże się przygotować do rozmowy lub przejmie część działań bezpośrednio od menedżera.

Rola profesjonalnej pomocy psychologicznej

Stosunkowo wysoko w hierarchii potrzeb jest również potrzeba posiadania stałego dostępu do profesjonalnej pomocy psychologicznej dla pracowników (ponad 43%) oraz różnego rodzaju szkolenia dotyczące tematyki zdrowia psychicznego: odporność psychiczna (46%) , wsparcie koleżeńskie i granice we wspieraniu pracownika w kryzysie (po około 35%).

Bardziej zaawansowane rozwiązania systemowe, takie jak wprowadzenie dedykowanych osób w organizacji działających jako first aider w temacie zdrowia psychicznego są wydają się być mniej potrzebne, co może wynikać że na chwilę obecną jesteśmy bardziej na początku drogi i główny ciężar działań w temacie wspierania zdrowia psychicznego w organizacji nadal jest na liderach. Może to być nadal konsekwencją tego jak określana jest rola lidera, jako tego który ma się opiekować ludźmi – formalnie przez to co się mówi i pisze, i nieformalnie przez to jak się działa.

Należy zwrócić uwagę że opiekowanie się ludźmi jest bardzo mocno obciążającym działaniem i przez to naraża liderów w większym stopniu na zjawisko wypalenia zawodowego. Co w konsekwencji może stać się powodem ich własnych kryzysów.

Pełny raport SoDA

Pełny raport z badania znajdziecie pod linkiem.

Michał Śmiałowski

psycholog, psychoterapeuta, trener biznesu
Mental Health Helpline & Mental Health Center