Najnowszy webinar
Trzy demony IT: depresja, wypalenie zawodowe, stany lękowe.
Jak linia wsparcia pomaga pracownikom branży IT?
Wtorek, 1 lutego 2022, godz. 11:00 – 12:00
Depresja, wypalenie, lęki
Po półtora roku funkcjonowania w gabinetach psychoterapeutycznych zauważyliśmy jak bardzo pracownicy IT są narażeni na zaburzenia zdrowia psychicznego. Chcemy Wam przybliżyć specyfikę depresji, burnout/boreout i zaburzeń lękowych czyli tego, co nazwaliśmy „3 demonami IT”.
Możemy z tym walczyć
Specjaliści z linii psychologicznego wsparcia Mental Health Helpline podzielą się doświadczeniem diagnozy, interwencji i terapii klientów / pacjentów zarówno w kontekście indywidualnych przypadków jak i środowiska pracy.

Tadeusz Reimus
Tadeusz Reimus opowie o tym jak depresja może ujawniać się w maskowanej postaci i jak na symptomatykę zaburzenia wpływa technologia.

Szymon Martyniak
Szymon Martyniak opowie o przyczynach, objawach oraz sposobach radzenia sobie z wypaleniem zawodowym.

Anna Kotulak
Anna Kotulak opowie jak lęk przeradza się w zaburzenie lękowe, jego postaciach oraz formach leczenia, a także o wadze higieny psychicznej w dobie pracy zdalnej.
PRZECZYTAJ!
Artykuły
Zapoznaj się z treściami przygotowanymi, bądź zweryfikowanymi przez nasz zespół.
Mamy nadzieję, że dzięki lekturze zyskasz świeże spojrzenie na interesujące Cię tematy.
Oblicza różnorodności i inkluzji. Zdrowie psychiczne pracownika
Pod maską ludzi rozbawionych, efektywnych, zaradnych, krytycznych mogą kryć się osoby cierpiące, niepewne, samotne. Możemy nie dostrzegać tych masek i odwrócić się od problemów, szczególnie w pracy, w której przede wszystkim liczy się wykonanie zadania. Ale czy to nas zwalnia z ludzkiej odpowiedzialności? Dane są alarmujące. Coraz więcej ludzi cierpi psychicznie – w milczeniu i samotności. Tymczasem praca jest miejscem, w którym te problemy mogą być wychwycone. O ile będziemy chcieli je dostrzec.
Depresja a uzależnienie w pracy
W Polsce mamy ok. 6,7 proc. osób nadużywających alkohol. Te dane statystyczne wydają się zaniżone. Z 3 mln tzw. małpek większość jest kupowana rano (w dodatku przez kobiety). Poranne picie, czyli klin, skutecznie obniża nieprzyjemne efekty metabolizowania alkoholu, ale jest prostym wskaźnikiem uzależnienia. Nierzadko stygmatyzujemy alkoholików, bez zrozumienia przyczyn alkoholizmu.
„Czuję, jakbym miał nieskalibrowaną baterię. Pokazuje 50 procent, ale może paść w każdej chwili.”
Niektórym z nas niebawem stuknie półtora roku pracy zdalnej. Część właśnie osiąga granicę swoich możliwości, innym udało się wypracować zdrową równowagę. Jak możecie sobie pomóc, jeśli należycie do tych pierwszych?
Nie lekceważmy głowy
W ciągu ostatniego roku nasze wyobrażenia o zdrowiu i dobrym albo złym samopoczuciu uległy zmianie. Nie mogąc spotkać na żywo bliskich, przyjaciół, współ pracowników, musieliśmy stać się niezwykle kreatywni i ma to swoje dobre strony. Świat zmienił się nie do poznania i po raz kolejny zakpił z naszych oczekiwań.
Pandemia uwydatniła nasze lęki. Eksperci zdradzają, czego najbardziej się boimy
Okres izolacji i strach przed zarażeniem u wielu osób skutkowały załamaniem psychicznym. W czasie spędzonym w zamknięciu często dały o sobie znać też dawne, stłumione lęki. Autorzy Mental Health Helpline opowiedzieli o tym, co najbardziej trapi pracowników korporacji, którzy zwracają się do nich po pomoc psychologiczną. Okazuje się, że "w korpo" najmniej boimy się utraty pracy, czy goniących terminów. Prawda u ludzkich lękach jest zupełnie inna.
Pracownik w kryzysie psychicznym
Słowo „kryzys” odmienia się dziś przez wszystkie przypadki. Eksperci szacują, że nawet jeśli większość w obliczu długotrwałego zagrożenia wykazuje się odpornością, to przynajmniej u ⅓ osób pojawią się kłopoty w funkcjonowaniu i poważne zagrożenie stanem, który można uznać za zaburzenie psychiatryczne.
POSŁUCHAJ I OBEJRZYJ!
Webinary, konferencje i podcasty
Zachęcamy do obejrzenia bądź przesłuchania wystąpień naszych ekspertów oraz ekspertek.
Webinary oraz konferencje:
Podcasty: