Pakiety usług
Wsparcie dla menedżerów w kryzysie
Pakiet Menedżerski
Rola menedżera wymaga samokontroli i budowania wizerunku silnej osoby. Dlatego menedżerowie często czują się osamotnieni w swoich kryzysach. Oferując menedżerom dostęp do profesjonalnego wsparcia psychologicznego, przedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele korzyści.
Informacje szczegółowe
Dlaczego warto zainwestować w zdrowie psychiczne swoich menedżerów?
Menedżerowie są w swoistej „strefie zgniotu” – muszą chronić pracowników, dbać o ich zadowolenie a jednocześnie wymagać i realizować narzucone przez organizację cele. Rola menedżera wymaga samokontroli i budowania wizerunku silnej osoby. Dlatego menedżerowie często czują się osamotnieni w swoich kryzysach. Bycie w roli utrudnia im przyznanie się do własnych dylematów, kryzysu, słabości, wypalenia zawodowego.
Oferując menedżerom dostęp do profesjonalnego wsparcia psychologicznego, przedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele korzyści, zarówno dla samych pracowników, jak i dla całej organizacji.
Dla menedżera
Inwestycja we wsparcie psychologiczne dla menedżerów to długofalowa inwestycja w rozwój firmy i jej pracowników. Pozwala stworzyć bardziej pozytywne i produktywne środowisko pracy, a także przyczynić się do poprawy jakości życia pracowników.
Dodatkowe korzyści
Najważniejsze założenia pakietu
Wsparcie psychologiczne dla menedżerów może być oferowane jako pakiet kryzysowy – kiedy menedżer sam zgłasza się po pomoc, może być benefitem, może być formą nagrody (godziny mogą być wykorzystane ja konsultacje z coachem).
- Pakiet obejmuje 5 sesji podczas których omawiane są aktualne problemy i stan emocjonalny (diagnoza) i wypracowywane są sposoby na poprawę swojej sytuacji.
- Wybór usługi po stronie menedżera – diagnoza problemu i zalecenia, wsparcie psychologiczne, coaching, tematy: od osobistych po problem w zespole
- Po 5 spotkaniach można kontynuować proces psychoterapeutyczny z poznanym specjalistą i pogłębiać tematy, które się pojawiły w bezpiecznych warunkach.
Dlaczego Mental Health Helpline?
Jesteśmy psychologami i psychoterapeutami specjalizującymi się w dwóch dziedzinach – psychologii biznesu i utrzymaniu zdrowia psychicznego.
Doświadczenie w biznesie i organizacjach
Psychologowie w Linii wykorzystują wiedzę i doświadczenie organizacyjne, aby pomóc jednostkom, zespołom i miejscom pracy działać bardziej efektywnie.
Pomagają również kadrze kierowniczej w prowadzeniu działalności z większą przejrzystością, zespołom funkcjonować z mniejszymi tarciami, a organizacjom realizować ambitne cele biznesowe (np. zwiększać zyski). Co najważniejsze, robią to z myślą, że w fundamentach nie ma żadnych pęknięć. Psychologowie biznesu drążą podstawowe problemy, które mogą utrudniać osiągnięcie sukcesu w przyszłości.
Szeroki zakres specjalizacji ekspertów
Psychologowie w Linii mają szeroki zakres specjalizacji, od psychologii organizacyjnej przez psychologię kliniczną po psychologię społeczności i coaching. Opierając się na szeregu umiejętności i rozległej wiedzy, rozumiemy jednostki, oceniamy to, co dzieje się pod powierzchnią (np. zakorzenione zachowania, które mogą wpływać na zdolność jednostki do rozwoju w określonym systemie) i identyfikują możliwości.
Psychologowie w Linii opierają się na spostrzeżeniach z psychologii, neuronauki i biznesu, aby zwiększyć efektywność i dobrostan w miejscu pracy na poziomie indywidualnym, zespołowym i organizacyjnym.
Zrozumienie dynamiki i procesów biznesowych
Psychologowie w Linii są wykwalifikowani w zrozumieniu jednostki i przecinającego się systemu. Rozumiemy dynamikę biznesową i mamy perspektywę systemową na to, jak działają firmy. Nie musimy być ekspertem branżowym, aby pomóc liderowi lub firmie prosperować.
Jesteśmy zatrudniani jako eksperci od ludzi. Zagłębiamy się głęboko, aby zidentyfikować, w jaki sposób czynniki wewnętrzne (na poziomie indywidualnym i zespołowym) stanowią przeszkody dla sukcesu biznesowego. Tylko psycholodzy mający doświadczenie w organizacjach i w roli terapeutycznej mają wiedzę i przeszkolenie, aby wykonywać tę wewnętrzną pracę odpowiedzialnie.
Żyjemy w okresie dotkliwego kryzysu opieki. Linia powstała po to, żeby zatroszczyć się o naszych pacjentów, często wbrew ekonomicznej i politycznej presji, że mają „działać i nie sprawiać problemów”.
TADEUSZ REIMUS
CEO MHHL