Knowledge at your fingertips

Knowledge at your fingertips

Especially for you we have prepared a knowledge base created by our experts. Here you will find all the articles, webinars, conferences and podcasts that we have prepared or had the pleasure to contribute to.

HELPERS

How to take care of yourself while helping others?

When you are involved in helping, even despite great satisfaction, you can feel overloaded with work. These are the first symptoms that can lead to burnout. To take care of others, we must first focus on ourselves and take care of many aspects that will allow us to avoid burnout.

We present free materials prepared in cooperation between Diversity Hub, Mental Health Center and Mental Health Helpline, which consist of tips and psychological advice developed by experts – Szymon Martyniak-Barański and Michał Śmiałowski. There are 7 handouts that help you recognize the stages of burnout, work on beliefs leading to burnout, reduce stress, and many more.

This material was created thanks to the support of the World Health Organization (WHO).

Read on!

Articles

Familiarize yourself with the content prepared or verified by our team.
We hope that by reading it you will gain a fresh perspective on the topics you are interested in.

  • Pandemia uwydatniła nasze lęki. Eksperci zdradzają, czego najbardziej się boimy

    Okres izolacji i strach przed zarażeniem u wielu osób skutkowały załamaniem psychicznym. W czasie spędzonym w zamknięciu często dały o sobie znać też dawne, stłumione lęki. Autorzy Mental Health Helpline opowiedzieli o tym, co najbardziej trapi pracowników korporacji, którzy zwracają się do nich po pomoc psychologiczną. Okazuje się, że "w korpo" najmniej boimy się utraty pracy, czy goniących terminów. Prawda u ludzkich lękach jest zupełnie inna.

  • Pracownik w kryzysie psychicznym

    Słowo „kryzys” odmienia się dziś przez wszystkie przypadki. Eksperci szacują, że nawet jeśli większość w obliczu długotrwałego zagrożenia wykazuje się odpornością, to przynajmniej u ⅓ osób pojawią się kłopoty w funkcjonowaniu i poważne zagrożenie stanem, który można uznać za zaburzenie psychiatryczne.

  • Nie lekceważmy głowy

    W ciągu ostatniego roku nasze wyobrażenia o zdrowiu i dobrym albo złym samopoczuciu uległy zmianie. Nie mogąc spotkać na żywo bliskich, przyjaciół, współ pracowników, musieliśmy stać się niezwykle kreatywni i ma to swoje dobre strony. Świat zmienił się nie do poznania i po raz kolejny zakpił z naszych oczekiwań.

  • “Czuję, jakbym miał nieskalibrowaną baterię. Pokazuje 50 procent, ale może paść w każdej chwili.”

    Niektórym z nas niebawem stuknie półtora roku pracy zdalnej. Część właśnie osiąga granicę swoich możliwości, innym udało się wypracować zdrową równowagę. Jak możecie sobie pomóc, jeśli należycie do tych pierwszych?

LISTEN AND WATCH!

Webinars, conferences and podcasts

We encourage you to watch or listen to our experts’ speeches.

Webinars and conferences:

Webinars as part of the project ‘Mental health support for Ukrainian refugees’:

Podcasts: