Informacje szczegółowe
Dlaczego „Pakiet dla menedżerów”?
Projektując pakiet dla menedżerów musieliśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:
- Czym dla menedżerów może być psychoterapia a jak jest powszechnie postrzegana?
- Czy i jeśli tak to jakiego wsparcia potrzebuje menedżer?
- Jakie korzyści chcemy osiągnąć podczas sesji?
Psychoterapia – narzędzie pracy menedżera
Podczas gdy dekadę temu psychoterapia w biznesie była postrzegana jedynie jako „lekarstwo” na traumę lub sposób na wyjście z kryzysu, obecnie stopniowo staje się regularną praktyką. Wspieramy nasz stan emocjonalny za pomocą sesji z terapeutą w podobny sposób, w jaki dbamy o nasze zdrowie fizyczne poprzez uprawianie sportu i o nasze zdrowie intelektualne poprzez nowe wyzwania, hobby i uczenie się przez całe życie.
Jak firma może wspierać swoich menedżerów?
Jeśli pracodawca zwraca swoim pracownikom koszty kursów sportowych i językowych, może włączyć wsparcie psychologiczne do pakietu bonusowego. Co więcej, w złożonych i kreatywnych branżach relacje w zespole i kondycja każdego talentu mają ogromny wpływ na wyniki pracy zespołu.
Jednocześnie wsparcie psychologiczne nie powinno stać się narzędziem kontroli lub sposobem na „zwiększenie produktywności”. Z jednej strony pozwala znaleźć problemy, które odbierają energię i stopniowo je eliminować (długotrwałe konflikty, niepokój, problemy ze snem). Z drugiej strony, firma może jedynie zaoferować pracownikom taką opcję, a to, o czym dokładnie będą rozmawiać z terapeutą i jakie wnioski wyciągną na koniec, jest poza jej kontrolą. Jest to wyraźny sygnał dojrzałości i zaangażowania firmy
Czy jako menadżer potrzebuję wsparcia?
Zarządzanie zespołem może być satysfakcjonującym doświadczeniem, ale wiąże się z określonymi wyzwaniami. Wiele badań wskazuje, że menedżerowie zgłaszają znacznie wyższe wskaźniki zmartwień i stresu w porównaniu z innymi rodzajami pracowników.
Przywództwo ma swoją cenę – może być izolujące, przytłaczająca i przeciążeniowe. Wielość zadań i wysoka odpowiedzialność może poważnie odbić się na zdrowiu psychicznym. Menedżerowie stają w obliczu niepewnej przyszłości zależnej od czynników pozostających poza ich kontrolą, co może prowadzić do bezradności, niepokoju i innych problemów ze zdrowiem psychicznym.
Po co mi wsparcie psychologiczne?
Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym menedżerem, czy właśnie osadzasz się w roli kierowniczej potrzebujesz wsparcia.
Wyznaczanie zdrowych granic
Zdrowe granice mają kluczowe znaczenie dla sukcesu, szczęścia i produktywności jako menedżera. Zamiast ciągle mówić „tak” nowym możliwościom biznesowym lub członkom firmy, możesz uniknąć niepotrzebnego stresu i stworzyć więcej czasu dla siebie. Wsparcie psychologiczne może pomóc poprawić umiejętności komunikacyjne, nauczyć się różnych sposobów wyznaczania granic i promować bardziej pozytywne zachowania.
Ograniczenie prokrastynacji
Prokrastynacja jest jednym z najczęstszych objawów perfekcjonizmu. Jeśli ciągle myślisz o nowych pomysłach, ale odkładasz je na później, możesz doświadczać objawów perfekcjonizmu. Praca z psychologiem może pomóc ci dotrzeć do źródła tego problemu, zminimalizować zakłócenia i znaleźć skuteczne sposoby na ograniczenie prokrastynacji.
Zapobieganie wypaleniu zawodowemu
Jeśli nieustannie pracujesz po nocach i zapominasz o dniach wolnych, prawdopodobnie nie wysypiasz się i nie dbasz o siebie. Jeśli czujesz, że masz niekończącą się listę „rzeczy do zrobienia”, psychoterapeuta może pomóc ci stworzyć realistyczne oczekiwania i wyznaczyć osiągalne cele, aby zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Zachowanie elastyczności
Prowadzenie zespołu wiąże się z określonymi wyzwaniami i przeszkodami, których nie zawsze można zaplanować. Przeszkody te mogą prowadzić do niepokoju, paniki i stresu, gdy zdasz sobie sprawę, że sprawy nie idą zgodnie z planem. Praca z terapeutą może pomóc ci znaleźć lepsze sposoby radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami, dzięki czemu będziesz mógł pozostać elastyczny w swoich celach i rozwijać swoją karierę.
Najważniejsze założenia pakietu
Pakiet menedżerski jest ofertą przygotowaną dla osób, które doświadczają trudności w roli i potrzebują nowego spojrzenia na zespół.
Pakiet obejmuje 5 sesji podczas których omawiane są aktualne problemy i stan emocjonalny (diagnoza) i wypracowywane są sposoby na poprawę swojej sytuacji.
Po 5 spotkaniach można kontynuować proces psychoterapeutyczny z poznanym specjalistą i pogłębiać tematy, które się pojawiły w bezpiecznych warunkach.
Dlaczego Mental Health Helpline?
Jesteśmy psychologami i psychoterapeutami specjalizującymi się w dwóch dziedzinach – psychologii biznesu i utrzymaniu zdrowia psychicznego
Doświadczenie w biznesie i organizacjach
Psychologowie w Linii wykorzystują wiedzę i doświadczenie organizacyjne, aby pomóc jednostkom, zespołom i miejscom pracy działać bardziej efektywnie.
Pomagają również kadrze kierowniczej w prowadzeniu działalności z większą przejrzystością, zespołom funkcjonować z mniejszymi tarciami, a organizacjom realizować ambitne cele biznesowe (np. zwiększać zyski). Co najważniejsze, robią to z myślą, że w fundamentach nie ma żadnych pęknięć. Psychologowie biznesu drążą podstawowe problemy, które mogą utrudniać osiągnięcie sukcesu w przyszłości.
Szeroki zakres specjalizacji ekspertów
Psychologowie w Linii mają szeroki zakres specjalizacji, od psychologii organizacyjnej przez psychologię kliniczną po psychologię społeczności i coaching. Opierając się na szeregu umiejętności i rozległej wiedzy, rozumiemy jednostki, oceniamy to, co dzieje się pod powierzchnią (np. zakorzenione zachowania, które mogą wpływać na zdolność jednostki do rozwoju w określonym systemie) i identyfikują możliwości.
Psychologowie w Linii opierają się na spostrzeżeniach z psychologii, neuronauki i biznesu, aby zwiększyć efektywność i dobrostan w miejscu pracy na poziomie indywidualnym, zespołowym i organizacyjnym.
Zrozumienie dynamiki i procesów biznesowych
Psychologowie w Linii są wykwalifikowani w zrozumieniu jednostki i przecinającego się systemu. Rozumiemy dynamikę biznesową i mamy perspektywę systemową na to, jak działają firmy. Nie musimy być ekspertem branżowym, aby pomóc liderowi lub firmie prosperować.
Jesteśmy zatrudniani jako eksperci od ludzi. Zagłębiamy się głęboko, aby zidentyfikować, w jaki sposób czynniki wewnętrzne (na poziomie indywidualnym i zespołowym) stanowią przeszkody dla sukcesu biznesowego. Tylko psycholodzy mający doświadczenie w organizacjach i w roli terapeutycznej mają wiedzę i przeszkolenie, aby wykonywać tę wewnętrzną pracę odpowiedzialnie.
Żyjemy w okresie dotkliwego kryzysu opieki. Linia powstała po to, żeby zatroszczyć się o naszych pacjentów, często wbrew ekonomicznej i politycznej presji, że mają „działać i nie sprawiać problemów”.
TADEUSZ REIMUS
CEO MHHL