Baza wiedzy

Wiedza psychologiczna na wyciągnięcie ręki

Z myślą o Tobie przygotowaliśmy bazę wiedzy, którą tworzą nasi eksperci i ekspertki. Znajdziesz tutaj wszystkie artykuły, webinary, konferencje oraz podcasty, które przygotowaliśmy lub mieliśmy przyjemność współtworzyć.

Przeczytaj

Artykuły psychologiczne Mental Health HelpLine

Zapoznaj się z treściami przygotowanymi, bądź zweryfikowanymi przez nasz zespół. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze zyskasz świeże spojrzenie na interesujące Cię tematy.

  • SoDA - Software Development Association Poland cyklicznie prowadzi badanie dotyczące nastrojów w branży. Mental Health Helpline jest partnerem stowarzyszenia i w związku z tym w badaniu dotyczącym pierwszego oraz drugiego kwartału pojawiło się także pytanie dotyczące narzędzi i rozwiązań z zakresu zdrowia psychicznego, z których korzystają firmy IT.

  • Psychoterapia to proces leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych poprzez świadome i zamierzone stosowanie metod klinicznych i interpersonalnych, bazujących na sprawdzonej wiedzy psychologicznej. Dowiedz się czym dokładnie psychoterapia jest i jak wybrać odpowiedniego dla Ciebie terapeutę.

  • Pod maską ludzi rozbawionych, efektywnych, zaradnych, krytycznych mogą kryć się osoby cierpiące, niepewne, samotne. Możemy nie dostrzegać tych masek i odwrócić się od problemów, szczególnie w pracy, w której przede wszystkim liczy się wykonanie zadania. Ale czy to nas zwalnia z ludzkiej odpowiedzialności? Dane są alarmujące. Coraz więcej ludzi cierpi psychicznie – w milczeniu i samotności. Tymczasem praca jest miejscem, w którym te problemy mogą być wychwycone. O ile będziemy chcieli je dostrzec.

  • W Polsce mamy ok. 6,7 proc. osób nadużywających alkohol. Te dane statystyczne wydają się zaniżone. Z 3 mln tzw. małpek większość jest kupowana rano (w dodatku przez kobiety). Poranne picie, czyli klin, skutecznie obniża nieprzyjemne efekty metabolizowania alkoholu, ale jest prostym wskaźnikiem uzależnienia. Nierzadko stygmatyzujemy alkoholików, bez zrozumienia przyczyn alkoholizmu.

  • Szczególnie w pandemii organizacje uświadamiają sobie, jak ważne jest zdrowie psychiczne, radzenie sobie ze stresem, szczególnie przewlekłym, i przygotowanie na sytuacje skrajne.

  • Niektórym z nas niebawem stuknie półtora roku pracy zdalnej. Część właśnie osiąga granicę swoich możliwości, innym udało się wypracować zdrową równowagę. Jak możecie sobie pomóc, jeśli należycie do tych pierwszych?

  • W ciągu ostatniego roku nasze wyobrażenia o zdrowiu i dobrym albo złym samopoczuciu uległy zmianie. Nie mogąc spotkać na żywo bliskich, przyjaciół, współ pracowników, musieliśmy stać się niezwykle kreatywni i ma to swoje dobre strony. Świat zmienił się nie do poznania i po raz kolejny zakpił z naszych oczekiwań.

  • Okres izolacji i strach przed zarażeniem u wielu osób skutkowały załamaniem psychicznym. W czasie spędzonym w zamknięciu często dały o sobie znać też dawne, stłumione lęki. Autorzy Mental Health Helpline opowiedzieli o tym, co najbardziej trapi pracowników korporacji, którzy zwracają się do nich po pomoc psychologiczną. Okazuje się, że "w korpo" najmniej boimy się utraty pracy, czy goniących terminów. Prawda u ludzkich lękach jest zupełnie inna.

  • Słowo „kryzys” odmienia się dziś przez wszystkie przypadki. Eksperci szacują, że nawet jeśli większość w obliczu długotrwałego zagrożenia wykazuje się odpornością, to przynajmniej u ⅓ osób pojawią się kłopoty w funkcjonowaniu i poważne zagrożenie stanem, który można uznać za zaburzenie psychiatryczne.

Posłuchaj

Podcast: Mental Health Helpline w Radio Kraków

Zobacz serię podcastów z ekspertami Mental Health Helpline w Radiu Kraków. Krótkie wersje podcastów znajdziesz na stronie internetowej Radia Kraków >>

Zdalna pomoc psychologiczna nie jest obecnie gorszą formą wsparcia, ale nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. O tym w jaki sposób technologia zwiększyła szanse dotarcia do osób potrzebujących pomocy i kto staje w drzwiach wirtualnych gabinetów rozmawiam z Szymonem Martyniakiem-Barańskim, psychologiem, coachem, trenerem, członkiem zespołu Mental Health Helpline.

Z badań wynika, że osoby, które przeszły psychoterapię i miały okazję przeanalizować siebie w obecności profesjonalisty zarabiają więcej. Kluczem do sukcesu jest zatem poznanie swoich możliwości i braków, ale to nie ta motywacja sprawia, że ludzie docierają do gabinetów psychoterapeutycznych. Co powinni wiedzieć zanim wybiorą metodę pracy nad sobą i jak rozumieć ten proces? Tadeusz Reimus – psycholog, psychoterapeuta i coach opowiada o terapii z osobistej i zawodowej perspektywy.

Wiedza na temat zaburzeń depresyjnych jest dziś na wyciągniecie ręki, miesza się jednak z obiegowymi informacjami natury poradnikowej i rozmaitymi testami, które służą rzekomej autodiagnozie. Jak zatem korzystać z tych zasobów i nie wplątać się przy okazji w poppsychologiczną narrację o sobie samym? Gościem Radia Kraków Kultura jest Stanisław Szwed, psycholog, psychoterapeuta, specjalista w zespole Mental Health Helpine.

Gdy objawy ADHD rzutują bardzo na stan klienta i rzeczywiście widzimy, że tutaj farmakoterapia jest konieczna, to oczywiście rozmawiamy o tym. Natomiast psychoterapia nie jest procesem dyrektywnym, więc my tutaj nic klientowi nie nakazujemy. Rozmawiamy o tym, jak ważne jest dla niego uzyskanie takiej diagnozy, bo rzeczywiście nazwanie pewnych rzeczy głośno bardzo pomaga. Pomaga samemu klientowi. Trochę wyjaśnia to, że mogłem tak funkcjonować i nie jest ze mną nic nie tak, że to nie zależy od tego, że jestem osobą na przykład źle zorganizowaną, tylko po prostu mój mózg tak funkcjonuje. I ta diagnoza służy bardziej zrozumieniu. Na diagnozę zawsze odsyłam do psychiatry – mówi dr Monika Zawadka, psycholożka, psychoterapeutka, członkini zespołu ekspertów Mental Health Helpline.

Słowo „migranci” stało się z czasem niewygodne w użyciu, bo rezonował negatywny kontekst problemów migracyjnych. Olha Hhmil – psycholożka i psychoterapeutka, która zawodowo zajmuje się problemami osób uchodźczych i migranckich, współpracując z Mental Health Helpline zauważa, że terminem szczególnie stygmatyzującym w kontekście psychologicznym jest: uchodźca. Użycie tego określenia jest dla jej klientów traumatyzujące, bo odbiera im decyzyjność. Nawet jeśli wyjeżdżali z konieczności to najważniejsze, by mieli poczucie sprawczości i widzieli w zmianie miejsca własną decyzję. Uświadomienie sobie tej różnicy jest bardzo istotnym elementem procesu terapeutycznego.

Nikt nie rodzi się liderem. To jest droga i kompetencje, które się nabywa w czasie, również pod wpływem przetrwanych kryzysów. Lider pociąga ludzi w jakimś kierunku, nakreśla wizję i misje. Raczej przesuwa granice niż się w nich porusza – mówi Tadeusz Reimus – psycholog, psychoterapeuta, coach, który na co dzień rozmawia m.in z liderami. Rozmawiamy o tym kim są i z jakimi lękami mierzą się osoby na „samej górze”, a także czy zdarzają się wśród nich psychopaci.

Praca w korporacji często wiąże się z tym, że jesteśmy cały czas pomiędzy dylematem: co jest możliwe, na co mamy wpływ, gdzie możemy kreować jakąś zmianę a tymi rzeczami, do których musimy się jakoś adaptować. Wiele osób tkwi w takim zawieszeniu: z jednej strony być może chciałaby więcej, inaczej, a z drugiej strony napotyka pewnego rodzaju ograniczenia. Konsultacje terapeutyczne polegają wtedy na wypracowaniu zgody na określone miejsce w korporacji, bo to niezdefiniowanie rodzi napięcie – mówi dra Sylwia Cichowska, psycholożka, psychoterapeutka, ekspertka Mental Health Helpline.

Jest zasadnicza różnica między psychoterapią a interwencją. Psychoterapia jest procesem, w którym człowiek musi coś zmienić w swoich nawykach. Psychoterapia jest wtedy, kiedy człowiek cierpi, jest nieszczęśliwy w ogóle w swoim życiu i wie, że jeżeli czegoś nie zmieni w sobie, to dalej będzie cierpieć. To jest proces leczenia. Interwencja polega na tym, że cierpię, bo nie mogę się pogodzić z jakąś sytuacją, ale nie jestem „uszkodzony”, nie muszę w sobie nic zmieniać, tylko pewne rzeczy trzeba przeformułować, nauczyć się nowych nawyków. W takiej pracy interwencyjnej pomagamy komuś po prostu wstać i iść. A w psychoterapii doświadcza się dużej zmiany – wyjaśnia Małgorzata Wypych Prezeska Mental Health Center, psycholożka, specjalistka w zakresie interwencji kryzysowej.

Pobierz

Publikacje

Przeczytaj publikacje MHHL.

HELPERSI

Jak dbać o siebie pomagając innym?

Będąc osobą bardzo zaangażowaną w pomaganie, nawet mimo wielkiej satysfakcji, można z czasem poczuć przeciążenie pracą i zmęczenie. To pierwsze objawy, które mogą prowadzić do wypalenia zawodowego (ang. burnout). By dbać o innych, najpierw musimy skupić się na sobie i zadbać o wiele aspektów, które pozwolą nam uniknąć wypalenia.

Przedstawiamy bezpłatne materiały przygotowane we współpracy Diversity Hub, Mental Health Center i Mental Health Helpline, które składają się ze wskazówek i porad psychologicznych opracowanych przez ekspertów – Szymona Martyniaka-Barańskiego oraz Michała Śmiałowskiego. To aż 7 tematów, które pomogą Ci rozpoznać etapy wypalenia, poradzić sobie z przekonaniami, które mogą do niego prowadzić, zredukować stres i wiele więcej.

Materiał powstał dzięki wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

POSŁUCHAJ I OBEJRZYJ!

Webinary, konferencje i podcasty

Zachęcamy do obejrzenia bądź przesłuchania wystąpień naszych ekspertów oraz ekspertek.

Webinary oraz konferencje: 

Webinary w ramach projektu „Mental health support for Ukrainian refugees”:

Podcasty: